facebook   twitter   linkedin   youtube

Monday, 06 February 2012 16:17

Hedef 2 Yılda 2 Kat Büyüme

Dünyaca ünlü marka Lee Cooper'ı de bünyesine katan Kipaş Holding Türkiye ekonomisinin temel taşlarını oluşturuyor. Holding iki yılda yapılacak 600 milyon dolar yatırımla dev firmaları bir bir geride bırakacak.

Kahramanmaraş'ın yatırım, ihracat ve istihdam lokomotifi Kipaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hanifi Öksüz, Capital dergisinin Kasım ayı sayısına röportaj verdi. Çimento, enerji, tekstil, tarım, perakende gibi farklı pek çok sektörde iddialı hedefleriyle de dikkat çeken Öksüz "hiçbir yatırıma iş olsun diye girmiyoruz" dedi.

Kahramanmaraş ekonomisinin yanı sıra artık Türkiye ekonomisinin temel taşlarını oluşturan Kipaş Holding çeşitli sektörlere yatırım yaparak büyüme hızını sürdürüyor. İsviçre Devlet Televizyonu tarafından başarısı belgesel haline getirilen Öksüz'ü bu kez de Türkiye'nin en büyük dünyanın sayılı ekonomi dergilerinden Capital Kasım ayı sayısında yakın takibe aldı. 26 yıl önce HANEFİ ÖKSÜZ önderliğinde küçük bir iplik tesisi yatırımıyla faaliyete geçen şirket, bugün 900 Milyon TL cirolu dev bir gruba dönüşmüş durumda. Üstelik çimento, enerji, tekstil, tarım, perakende gibi farklı pek çok sektörde iddialı hedefleriyle de dikkat çekiyor. Kipaş'ın kaptan koltuğunda oturan Hanefi Öksüz, 2013 sonunda tamamlayacakları yaklaşık 600 milyon dolarlık yatırıma dikkat çekiyor. Yatırımların ardından grubun cirosunu en az 2'ye katlayacaklarını belirtiyor. Tüm sektörlere büyük oyuncu olarak girme stratejilerinin altını çizen Öksüz, "Hiçbir sektöre iş olsun diye girmiyoruz" diye konuşuyor.

KİPAŞ'IN YENİ DÖNEM STRATEJİSİ

1- Her yıl belli bir tempoyla yatırımları artırıyoruz, yeni alanlara giriyoruz ve hızla büyüyoruz. 2011'de de çift haneli büyürüz ve 1 Milyar TL'yi aşarız.

2- Biz 5 temel sektörde varız. Girdiğimiz her sektörde teknolojiyi ön planda tutuyoruz.

3- 2012'de çok önemli yatırımlarımız var. Çimento tesisimizi büyütüyoruz. İnşaat malzemeleri de üreten başka tesis de kuruyoruz.

4- Enerjide toplam kurulu güçte 200 megavata yaklaşacağız. Önümüze ne gibi imkanlar geleceğine bakacağız.

5- Kahramanmaraş'ta 6 Bin dönüm arazimiz var. Seralarımız vardı, bağcılığa da girdik. 400 dönüm üzerinde sofralık üzüm yetiştireceğiz.

6- Bossa'yı yatırım için almadık, arazisine çok iyi bir sanayi tesisi kurmayı planlıyoruz.

7- Bundan sonra hep çimento ve kağıt gibi büyük projelere imza atacağız. Belki başka bir sektöre girebiliriz ama netlik kazanmadı.

8- Tekstil, amiral gemimiz. Artık kapasite artışına gitmeyiz ama modernizasyon ve gerekli yatırımları yaparız.

9- Gelirlerin yüzde 60'ı tekstilden geliyor. 1-2 yıl sonra tekstil, çimento ve enerjinin katkıları eşit olacak.

10-2012'de enerji, 2013'te çimentonun ikinci bölümü ve kâğıt tesisi üretime geçmiş olacak.

11-Böylece 2013 sonunda grubun cirosu kesinlikle 2'ye katlanır, daha da büyüyebilir.

Kipaş holding önceden gelen Anadolu kaplanlarından biri. Çok değil, bundan 26 yıl önce Kahramanmaraş'ta küçük bir iplik tesisi olarak faaliyete geçen şirket, bugün 900 Milyon TL cirolu büyük bir gruba dönüşmüş durumda. Grubun, en büyük 500 sanayi kuruluşu arasında 4, en büyük 1.000 içinde ise 7 şirketi var.

Bu başarının mimarı ve şirketin kurucusu Hanefi Öksüz, Türkiye'nin tekstilde tam entegre en büyük şirketini yarattıklarını söylüyor. Son 4-5 yıla kadar da tekstilden başka bir sektörde büyümeyi hiç düşünmediklerini belirtiyor. Yine de Öksüz'ün diğer faaliyet alanlarıyla ilgili de iddialı hedefleri var. Özellikle enerji ve çimentonun yakın gelecekte grup cirosuna tekstil kadar katkı sağlayacağını söylüyor. 2013 sonuna kadar çimento, kağıt, tekstil ve enerjide planladıkları 600 milyon dolarlık yatırıma dikkat çekiyor ve "Bu yatırımların ardından ciroyu 2'ye katlayacağız" diye konuşuyor.

Kipaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hanefi Öksüz'le Kipaş Holding'i yaptıkları yatırımları ve önümüzdeki hedeflerini konuştuk:

2010 ve 2011 sizin için nasıl geçti? 2011 yılsonu ciro ve büyüme hedefiniz nedir?

2010'da ciromuz 900 milyon TL idi. 2011 iyi bir yıl oldu. Kipaş Grubu her yıl belli bir tempoyla hem yatırımlarını artırıyor hem yeni alanlara giriyor hem de hızla büyüyor. 201l'de de çift haneli büyürüz ve 1 milyar TL'yi aşarız.

Global dalgalanma hedeflerinizi olumsuz etkiledi mi?

Olumsuz etkilenmedik. Çünkü bu tip dalgalanmaların getirdiği avantajlar da var. Kurların artması bizim gibi ihracatçılara avantaj sağlıyor. Tabii biz önlemlerimizi de alıyoruz. Ama bence verimli şirketler dalgalanmadan pek etkilenmeyecek. Tabii krizden krize, dalgadan dalgaya fark var. Kendi işimizi en düzgün şekilde yaparsak, büyük dalgalara da dayanıklı oluruz. Alınacak tedbir de budur, bunun haricinde tedbir yoktur.

İhracatçı için kurlar ne kadar yüksek olursa o kadar iyi mi?

Kesinlikle döviz kurları ne kadar yükselirse o kadar iyi. Hammadde fiyatları artıyor ama sattığınız ürünün fiyatı da o kadar artıyor. Arada TL olarak ödediğimiz işçilik ve enerji fiyatları da kısa zamanda dövize göre ayarlanıyor. Ama döviz kurlarının hiç yükselmediği geçtiğimiz yıllarda işçilik ve enerji maliyetleri çok arttı. Bunlar sektörü çok zor duruma sokmuştu.

Peki, en büyük ihracat pazarlarınız Avrupa ve ABD'deki tüketim daralması sizi nasıl etkiliyor?

Biz tekstilde tam entegreyiz. İplik, dokuma, boya terbiyi, konfeksiyon, denim kumaş ve denim olmayan spor giyimler gibi her ürünü üretiyoruz. Hazır giyim tüketiminde pek bir gerileme olmadı. Biz etkilenmedik. Bunlar daha çok lüks malları etkiliyor.

Tekstilde tam entegre bir grup olarak Türkiye ve dünyadaki konumunuzu nasıl tanımlıyorsunuz?

Türkiye'de tekstil sektörünün en büyüklerinden biriyiz. Bizim kadar entegre bir yapıda olan başka bir grup yok. Birçok şirketin konfeksiyonu yok, ipliği yok, bir kısmının boya terbiyesi yok. Hazır giyimde Zara, Marks & Spencer, Levi's gibi pek çok dünya markasına üretim yapıyoruz.

2012 yılına yönelik bütçe hazırlıklarına başladınız mı? Nasıl bir yıl hedefliyorsunuz?

Elimizde olmayan şeylere çok kafa yormuyoruz. Pazar nasıl olur, döviz kurları nasıl olur, dünya ekonomisi ne olacak buna çok fazla bakmıyoruz. Kendi işimizi düzgün yapmaya grubun tüm şirketlerini son derece verimli tutmaya çalışıyoruz. Ürün kalitemizi yüksek düzeyde tutuyoruz. İşinizi düzgün yaparsanız, her zaman her fırtınayı aşabiliyorsunuz.

Yine de önlem almak gerekmiyor mu?

Kaliteli ürünü ucuza imal etmek ve tam kapasite çalışmak, aldığımız önlemler arasında. Aslında biz sürekli önlem alıyoruz. Yatırımlarımızı hayata geçirirken de bir yatırım bitince diğerine başlıyoruz. Böylece her şeye hazırlıklı oluyoruz.

İkinci dip tartışmaları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Türkiye'de tek bir kriz olur, o da finans krizi. Türkiye'nin her türlü imkanları var ama parası az. Çok büyük yatırımları ve yatırım alanları var, büyük projeler devam ediyor. Bu yüzden Türkiye finansal kriz yaşayabilir başka bir kriz yaşamaz.

Şirketler açısından kredi bulmak mı zorlaşıyor?

Bankaların kredi vermesi zorlaşıyor. Düzgün şirketler her zaman rahatlıkla kredi alabilir bunda bir sorun yok ama kredi maliyeti artıyor.

2012 ajandanızda hangi konular öne çıkıyor? 2012'ye dair en önemli planlarınız neler?

5 temel sektörde varız. Girdiğimiz her sektörde teknolojiyi ön planda tutuyoruz. Çevreye de oldukça duyarlı bir grubuz. Yeni teknoloji zaten onu da sağlıyor. Teknoloji rekabet gücünüzü de üst düzeylere taşıyor. 2012'de çok önemli yatırımlarımız var. Çimento tesisimizi büyütüyoruz. Başka inşaat malzemeleri de üreten bir tesis kuruyoruz. Tekstilde sürekli modernizasyon yatırımlarımız var. Dolayısıyla 2012 ve hatta 2013'te yapacağımız yatırımlar şimdiden belli.

Enerjide kumlu gücünüz nereye ulaştı? Buradaki planlarınız neler? Dağıtımda yeni bölgeler planlıyor musunuz?

Enerjide şu anda 45 megavat gaz ve yakıt yağ gücümüz var. Toplam kumlu güçte 200 megavata yaklaşacağız. Enerji ilgi duyduğumuz bir sektör. Önümüze ne gibi imkânlar geleceğine bakacağız. Adıyaman- Kahramanmaraş bölgesindeki dağıtım şirketimiz AKEDAŞ'la da dağıtımda varız. Başka dağıtım ihalelerine girmeyi düşünmüyoruz. Kendi bölgemizde olacağız

Tarıma yeni yatırım planlıyor musunuz?

Kahramanmaraş'ta 6 bin dönüm arazimiz var. Burada modern tarım yapıyoruz. Seralarımız var. Şu anda bağcılığa da girdik. 400 dönüm sofralık üzüm yetiştireceğiz.

Grubun amiral gemisi tekstil olmaya devam edecek mi? Geçtiğimiz yıl bir de Bossa'yı satın almıştınız. Tekstilde büyüme planınız nedir?

Bossa'yı Bossa olduğu için almadık. Tekstil tesisi olarak oranın pek bir değeri yoktu. Teknolojisi çok eskiydi. Ama arazisine çok iyi bir sanayi tesisi kurulabilir. Oraya başka bir sektörde çok büyük bir yatırım planlıyoruz.

Bu araziyi nasıl değerlendirmeyi düşünüyorsunuz?

Bundan sonra hep çimento, kağıt gibi büyük projelere imza atacağız. Orada belki böyle başka bir sektöre girebiliriz ama henüz netlik kazanmadı.

Tekstilden bahsediyorduk, grubun amiral gemisi olmaya devam edecek mi, yoksa grubun gelir dağılımı nasıl olacak?

Tekstil, amiral gemimiz. Tekstilde varlığımızı devam ettireceğiz. Artık çok fazla kapasite artışına gitmeyiz ama modernizasyon ve gerekli yatırımları yaparız.

Şu anda gelirlerin yüzde kaçı tekstilden geliyor? Yüzde kaçı diğer sektörlerden geliyor?

Gelirlerin yüzde 60'ı tekstilden diyebiliriz. Ama bunların içinde enerji yok. 1–2 yıl sonra tekstil, çimento ve enerjinin grup cirosuna katkıları eşit olacak.

Lee Cooper'ı alarak perakendeye girdiniz. Orada ilk sonuçlar nasıl ve perakendedeki hedeflerinizi paylaşır mısınız?

Şuanda gayet iyi gidiyor. Tekstilde bir tek perakendecilikte yoktuk. Grubun tekstilde ki imkanları çok geniş. Entegre olduğunuz zaman bazı konuları daha iyi çözüyorsunuz. Dolayısıyla Lee Cooper bu boşluğu tamamladı. Bu sektörü tanıyacağız. Şuan durum iyi.

Perakende işine kardeşim Ahmet Öksüz bakıyor. Şu an 15 Lee Cooper mağazamız oldu. 2011 sonunda bu rakam 20'ye ulaşacak.

Yeni rekabet ortamında büyümenin yolu sizce nereden geçiyor?

Rekabet her zaman var ve güzel bir şey. Rekabet kaliteyi arttırır. Verimliliği arttırır. Biz de rekabet gücümüze her zaman dikkat ederiz. Rekabet gücüne sahip olamayacağım yatırıma girmem. Kâğıt sanayinde de Türkiye'de çoğu girişimci eski makinelerle işe başlıyor. 50-60 yaşında makineleri Avrupa'dan söküp çok ucuza getiriyorlar. Biz hiçbir zaman bunları düşünmedik. Tüm yatırımlarımızda son teknolojiyi getiriyoruz. Böyle eski makinelerle iş yapan sanayicileri her zaman izlemişimdir, hiç büyüyemediler. Rekabette en önemli silah teknoloji.

Çıkmayı düşündüğünüz sektör var mı?

Şuanda yok.

Önümüzdeki 5 yıla ilişkin en önemli hedefleriniz neler?

Şu anda Kipaş Holding'in ilk 1000'de 7, ilk 5002de 4 şirketi var. Bu sayıyı artırmak ana hedefimiz. Ama bu belki bu yıl olmaz. 2-3 yol sonra yeni tesislerimizde üretime geçtiği zaman olabilir. Bir taraftan yeni yatırım yapıyoruz diğer taraftan gerideki sektörlerimizi çağa ayak uyduracak şekilde toparlıyoruz. Özellikle tekstilde eskiyen makinelerimizi değiştiriyoruz, ürün çeşitlendirmeleri yapıyoruz. Hedefimiz bu şekilde ilerlemek.

Çimento sektörüne yeni yatırım yaptınız ama birkaç yıl sonra orada da ilk 5002e girmeyi planlıyorsunuz. Bulunduğumuz her sektörde çok güçlü olmak gibi hedefleriniz var değil mi?

Evet. Güçlü denildiğinde genellikle büyük olmayı düşünür. O, güçlülük değildir. Orada esas olan rekabet gücüdür. Yani küçük olabilirsiniz çok verimli olursunuz herkesten de güçlü olursunuz. Kilosu fazla olan, çok güçlü demek değildir.

Ciro mu kar mı dersek, siz kar diyenlerden misiniz?

Tabii ki kar ve verimlilik diyenlerdenim. Türk ekonomisine bakarken hep ihracatımız arttı diye sevinirler. Ben hep ithalat ile ihracat arasındaki farka bakarım. Çünkü bir borcunuz var, bir alacağımız var. Bir ülkenin, bir insanın bir şirketin borcuyla alacağı arasındaki farktır önemli olan. Dolayısıyla burada çok ciro yapmak önemli değil. Karlı ve rekabetçi olmak önemli.

Kendi grubunuz açısından baktığınızda cari açığınız ne durumda peki?

Bize de artık yurtdışından gelip kredilendirme notu veriyorlar. Buradaki puanlarımız yüksek durumda.

Peki, 5 yıllık hedeflerinizden bahsetmiştik, ciro anlamında bir hedef verebilir misiniz? Bundan 10 yıl sonra Kipaş Holdingi nerede görmek istiyorsunuz?

Bunu şimdiden tahmin edemem. Çok uzun vadeli düşünen ve planlar yapan biri değilim. Her zaman seçenekler arasından biran önce en iyi çözümü seçerim. Tahminler yürütüp kafa yormam. Bir yıl sonra ne gibi durumlar çıkar onları bilemeyiz.

2-3 yıl içinde 500-600 Milyon dolar yatırım planlıyorsunuz. Bu yatırımlar tamamlandığında grubun büyüklüğü nereye ulaşacak?

2012'de enerji yatırımlarımız devrede olacak. 2013'de çimentonun ikinci bölümü ve kağıt tesisi üretime geçmiş olacak. 2013 sonunda grubun cirosu kesinlikle 2'ye katlanır, daha da büyüyebilir.

Röportaj : Mesut Tuğrul
Kaynak : www.marasmanset.com

Kipas, On Press

  • 1
  • 2
  • 3
Prev Next

Kipas Paper Industry Valuable Service

Kipas Paper Industry Valuable Service

Kipaş Holding sosyal yardımlarına devam ediyor. Kipaş Kağıt İşletmemiz Türkoğlu Kılılı Belediyesinde açtığı taziye evi hizmete girdi. Törene Kipaş Holding Yönetim...

500 Big Concern in Between Kipas

500 Big Concern in Between Kipas

İSO 500, Capital 500’ün ardından Ekonomist  Dergisinin yaptığı 500 büyük Anadolu Şirketi araştırmasında Kipaş Holding  6 şirketi ile yerini aldı. Ekonomist'in,...

AKİB Export Record Holder to Give Away T…

AKİB Export Record Holder to Give Away The Prizes

Yaşanan krizlere, küreselleşen dünyamızdaki rekabete ve tüm zorluklara rağmen üstlerine düşen görevi layıkıyla yaparak, Türkiye ihracatına katkıları yadsınamayan AKİB'li ihracatçıların...

Bulletin

If you'd like to receive the news from Kipaş Holding, all you need to do is leaving your e-mail.